Domov bývá naším útočištěm. Ne nadarmo se říká: „Můj dům, můj hrad“. Chodíme si tam odpočinout, načerpat síly, schovat se před venkovním světem. Ale aby to tak bylo, musí být v harmonii vícero faktorů.
· Poloha
To, kde se byt nebo dům nachází, hraje významnou roli. Pokud bydlíte u nějaké hodně rušné silnice nebo vedle hospody, kde Vám pod okny pořvávají a močí opilci nebo naopak úplně na samotě a máte večer strach, když jdete domů, tak to nebude nikdy to pravé útočiště.
· Sousedé
Ti dokážou udělat ze života někdy úplné peklo, jak dokazují mnohé články a reportáže v médiích. Mít dobré sousedy, kteří Vám v nouzi pomohou, pohlídají domácí miláčky, když jste na dovolené, zalijí květiny nebo převezmou poštu, to je hotové štěstí. Pokud si vzájemně nadáváte a děláte naschvály, tak klidu doma nikdy nenajdete. Sousedské vztahy nepodceňujte a pečujte o ně.
· Spolubydlící
Ať již se jedná o studentský byt, který sdílíte s dalšími kolegy nebo o Vaši partnerku, manželku, děti, sourozence, ti lidé spoluvytváří atmosféru v bytě. Žijete-li s někým, s kým se často hádáte, kdo Vám něco neustále vyčítá, kdo po sobě neuklízí, budete se domů vracet neradi a ani vlastní pokoj nebo pracovna to nezachrání.
Tyto faktory hrají mnohem větší roli než velikost a vybavení bytu nebo domu. Můžete mít obrovský pozemek a drahé zařízení, luxusní nábytek a pozlacené kohoutky, ale šťastnými a spokojenými Vás to neudělá, pokud nebudete žít mezi těmi správnými lidmi, kteří Vám pocit domova pomohou vytvořit. Neznamená to, že by se lidé, kteří žijí sami, nemohli cítit doma dobře. Potřebují mít ale kontakty s vnějším světem, aby k nim někdo chodil na návštěvy a prohodili pár slov se sousedy. Jde o to, nebýt od okolního světa a lidí odříznutý a mít pocit, že sem na to místo patřím a zapadám, i když tam třeba nemám žádné hluboké kořeny a jsem takzvaná naplavenina.