Drobné kuličky z pšenice, ječmene nebo prosa pocházejí ze severní Afriky. V Africe se podává s masem a zeleninou na velkém talíři, u kterého se sejde celá rodina. Dá se ale připravit na mnoho jiných způsobů.
Kus-kus patří mezi makrobiotické potraviny. Existuje normální varianta a varianta BIO, která se liší tím, že obilí, z něhož se tato potravina vyrábí je pěstována biologickým způsobem bez umělých hnojiv. Jeho prospěšnost pro zdraví je nepopiratelná a váš jídelníček ozvláštní, když jím občas nahradíte třeba rýži.
Základní příprava kus-kusu je velmi jednoduchá, nasypete ho do většího hrnce, vmícháte malé množství oleje a pak už ho jen zalijete horkou vodou v poměru 2:3. Kus-kus necháte asi 7 minut odstát a je hotový. Hodně nabude, je třeba s tím při odsypávání počítat.
Slané variace
Poté už můžete popustit uzdu kreativitě a vmíchat do kus-kusu různé přísady. Dá se připravit naslano s masem, ať už kuřecím, vepřovým či krůtím, ochucený některým exotičtějším kořením, třeba kari. K masu se dá podávat i jako příloha, takže můžete uvařit svůj obvyklý recept a k němu přidat tuto zdravou pochoutku.
Další výborná varianta je kus-kus se sýrem feta a zeleninou, obdoba oblíbeného šopského salátu. Jeho konzistenci zjemníte jogurtem, kysanou smetanou nebo méně kalorickým cottagem.
Něco sladkého na zub
Na druhou stranu je možné připravit kus-kus nasladko, s medem, oříšky, čokoládou nebo jakoukoli jinou pochutinou, kterou máte rádi.
Když vám doma zbudou nevyužité jogurty, stačí uvařit kus-kus a udělat rodině dezert k obědu, třeba ještě posypat grankem nebo kakaem, aby při podávání vypadal lákavě.
Pokud si chcete za kus-kusem vyrazit ven, je podáván ve většině čajoven. Udělejte si hezké odpoledne u čaje a ještě se inspirujte novými recepty.
Ať už se rozhodnete kus-kus jíst jakýmkoli způsobem, určitě se pobavíte a přiučíte něco o cizokrajné kuchyni.