Virtuální měna se stala moderním trendem dnešní doby a kromě provádění internetových transakcí v této měně můžete virtuální měnu nejen nakupovat, investovat, ale také těžit.
Mezi první a nejznámější virtuální měnu či jinak zvanou kryptoměnu patří Bitcoin zkratkou BTC. Jedná se o digitální měnu, která je decentralizovaná a působí na internetovém trhu od roku 2009. Na svědomí jí má jedinec nebo skupina jedinců vystupující pod jménem Satoshi Nakamoto.
Pro začátečníka je nejvýstižnější popsání jako zcela jednoduché internetové bankovnictví s tím rozdílem, že používáte pro ukládání elektronickou peněženku.
Tím se dostáváme k tomu, jak takovou virtuální měnu získat. Takže si ujasníme, jak probíhá těžba bitcoinů.
S tímto výrazem se nejčastěji setkáte v anglické podobě mining. S tím souvisí těžař neboli miner, který používá PC neboli těžební stroj a specializovaný SW k těžení. Těžaři jsou seskupení v tzv. těžebním poolu, protože vytěžit bitcoiny samostatně je téměř nemožné a hlavně finančně náročné.
Těžba probíhá hledáním bloků. Bloky obsahují soubor transakcí, které byly úspěšné a potvrzené. Tyto bloky jsou zpracované tzv. hash funkcí což je velice dlouhé číslo. Těžaři hledají blok s nízkým hashem a po nalezení získají odměnu, Tato odměna se rozdělí mezi všechny těžaře a další odměnou jsou poplatky za transakce.
Aby bylo vše pod kontrolou, tak se bloky vedou v tzv. blockchainu což je něco jako účetní kniha. Tady jsou veškeré údaje o provedených transakcích, které kdy proběhly.
Dále se setkáte s pojmem bitcoinová síť. Minery tvoří uzly, které zastávají důležité funkce. Například generují nové transakce a zároveň je sdělují síti a také stahují a ověřují starší bloky. Tato síť se nedá poškodit, bitcoiny nelze padělat.
Digitální měna nespadá pod žádnou banku ani stát a můžete jí změnit za měnu klasickou kdekoliv ve světě.