Co se stane s výpary při vaření? To závisí na použité technologii.
Odsavače s odváděným vzduchem
Odsávací zařízení pohlcují výpary z vaření a vyvedou je ven přes výfukové potrubí. Tyto odsavače musí být připevněny k vnější stěně nebo vedle ní pomocí trubky. Výhoda těchto odsavačů: není třeba instalovat přídavný filtr zpětného proudu vzduchu.
Tyto digestoře však způsobují často zbytečné ztráty energie na vytápění, jelikož jsou dodávány v normálním případě pouze se zpětnou klapkou na zeď, takže teplo proudí ven z budovy bez překážek.
Recirkulační odsavače
Recirkulační odsavače vedou nasátý vzduch zpět do místnosti po průchodu filtrem – obvykle z aktivního uhlí. Nevýhoda: cirkulační vzduchové kanály nečistí vzduch tak účinně jako odsávací odsavače. Navíc je nutno pravidelně vyměňovat filtr, což je další práce a náklady. Nicméně, u tohoto zařízení žádné teplo nemůže uniknout z domu, jako je tomu u odsávací digestoře. Proto jsou recirkulační digestoře určeny zejména pro nízkoenergetické a pasivní domy.
hybridní digestoře
Kombinuje technologii výfuku a recirkulace. Po stisknutí tlačítka můžete přepínat mezi dvěma způsoby. Tato varianta je také vhodná pro ty, kteří se chtějí v zimě vyhnout tomu, že teplo uteče ven a v létě chtějí využít technologii odsávání vzduchu.
Vzhled
Stropní ventilátorje instalován v kuchyňském stropu. Výhoda: stropní ventilátor je obzvláště nenápadný a ušetříte si další kuchyňskou skříňku pro uložení extraktoru – pro vzdušnější kuchyňskou architekturu. Avšak s výškou stropu 2,40 metrů a výškou pracovní desky 90 centimetrů, jsou stropní ventilátory přibližně 1,50 m nad varnou deskou příliš vysoké, aby absorbovaly tuky a oleje. Stropní ventilátory se proto doporučují vzhledem k jejich konstrukci než z funkčního hlediska.
Stěnová digestořje umístěna nad varnou deskou na stěně kuchyně a je charakterizována viditelnou šachtou z nerezové oceli, která za sebou skrývá vzduchové potrubí. Většinou se objevuje v klasickém, přímočarém provedení – někdy ve spojení se skleněnými prvky. Označují se také jako komínové digestoře.
Plochý odsavačje instalován ve stěnové jednotce. Viditelná část krytu se teleskopicky vytahuje. Po použití může být opět posunuta dozadu a pak zmizí za panelem. Vhodné zařízení pro ty, kdo dávají přednost nenápadné verzi.
Doplňkové funkce
U mnoha odsavačů existují přídavné funkce usnadňující použití a čištění odsavačů. Mnoho digestoří je také vybaveno výkonnými osvětlovacími prvky, které poskytují potřebné světlo pro oblast vaření – což šetří instalaci dalšího zdroje světla.
Díky indikátoru nasycení filtru mastnoty přítomnému na vybraných digestořích je uživatel upozorněn, když je čas vyčistit filtr. Většinu tukových filtrů lze v myčce snadno čistit. Obecně platí, že použití filtru má některé nevýhody. Takže musíte přijmout, že výkon digestoře klesá stále více, čím více tuku se nahromadilo ve filtru. Navíc, i přes čištění v myčce se mohou ve filtru vytvářet bakterie. Kromě toho filtry nasycených tuků představují riziko požáru.