Utrácet peníze, šetřit, investovat, ale i darovat. Všechno se dá, pokud jich máme dost, pokud s nimi dokážeme hospodařit s rozumem. Ale důležité především je, nezadlužovat se.
V tomto směru asi komplexní průzkum napříč mezi společenskými třídami není. Kdoví, jak by to dopadlo. O čem se mluví, tak to je to, že se lidé u nás mají mnohem lépe. Na druhou stranu se přiznává, že základní potraviny, bydlení včetně energie, plynu, vody se zase bude zdražovat. Takže, o co měli lidé tento rok lepší příjem, tak například za ty samé potraviny se utratilo minimálně o 30% více. To je tvrdá realita.
Co se týká zadluženosti obyvatel, to se moc nezlepšuje. Při lepších příjmem se částečně zlepšilo splácení spotřebitelských úvěrů. Nejenom že byty a nemovitosti jsou velmi, velmi drahé, zvlášť ve velkých městech, ale zadluženost našich obyvatel je hodně vysoká.
U pořizování hypoték je to pro banky horší. Protože mnozí lidé na ně nedosáhnou. Zvlášť ta mladší generace. Podmínky k získání hypotečního úvěru jsou velmi přísné:
v Žadatel podle pravidel o hypotečních úvěrech musí mít našetřeno 5 až 10 % z hodnoty nemovitosti. (Podle toho, o jakou lokalitu a banku se jedná a navíc všechny banky musí důkladně prověřit příjem žadatele. Jeho devítinásobek čistého příjmu za rok, nesmí být nižší než výška dlužné částky. Navíc, měsíční splátka dluhu by měla dosahovat maximálně 45% z jeho čisté měsíční mzdy.
Aby se situace pro banky zlepšila, tak postupně u některých bank klesá úroková sazba s delší fixací (3 až 5 let). Jak to bude trvat dlouho, to se neví.
Ať má každý příjem jakýkoliv, malý nebo dostačující, neměli bychom zapomínat na ty, co naši pomoc potřebují.
Jsou to na rozdíl od politických neziskových organizací
v různé nadační fondy a neziskové organizace, které pomáhají lidem, ať se jedné o pomoc v oblasti zdraví nebo lepšího sociálního zázemí.
Pokud někdo z vás pošle třeba i 20 – 50 Kč těmto fondům a neziskovým organizacím, kteří pomáhají lidem u nás i v zahraničí, tak je to záslužný čin a nemusí těch pár korun litovat.