Je známo, že již ve starověkém Sumeru se započalo s výrobou medoviny. Ještě, než lidé začali se zemědělstvím, byl jako koncentrované sladidlo vždy stále dostupný med, ze kterého byla vyráběna medovina. Když člověk s postupem času začal vyrábět víno a pivo, stala se medovina spíše náhražkou tam, kde vinná réva neměla dostatečné podmínky pro růst.
Řekové a Římané považovali medovinu za ubohý a prostý nápoj. Medem si ale doslazovali své víno, když jim připadalo poněkud natrpklé. Medovina byla však ve zbytku Evropy, převážně na severu, velice oblíbena.
Je spojována s Kelty Germány a Vikingy, kteří velice dovedně dokázali kvašením zpracovávat med k výrobě tohoto lahodného, alkoholického nápoje. Vrcholem popularity medu se potom stává středověk. Později však popularita medoviny upadá vlivem výroby vína, piva a destilovaných alkoholů.
Medovina je nejenom lahodným, zdravým nápojem
Medovina, která je ohřívaná, příjemně rozehřeje promrzlé tělo, ale také je vhodná k míchání s ostatními nápoji k nejrůznějším příležitostem. Vždy dodá nápoji vynikající aroma. Medovina se vyráběla a stále se vyrábí rozličnými postupy. Jedním z nich je například vaření.
Královská medovina se nevaří, v medu je tudíž zachováno maximum výživných látek. Její výroba se provádí čištěním vysoce kvalitního medu.
Vařená medovina. Medovina se vyrábí uvařením medu s vodou. Během vaření je třeba odstraňovat pěnu a nečistoty. Vaří se, dokud se přestane tvořit pěna.
Ovocná medovina. Část vody se nahradí ovocnou šťávou.
S přídavkem koření. To se přidává do medoviny již během vaření nebo při vydatném kvašení.
S přídavkem lihu. Provádí se u méně kvalitních medovin, hned po ukončení kvašení.
Šumivá medovina. Medovina se stáčí ještě nedokvašená, nebo se nechá v lahvi kvasit s pomocí malého množství kvasinek.